Wezwanie do modlitwy za porwane w Nigerii dziewczynki

Nasz Biskup, Pierre Whalon, ogłosił tę niedzielę, 11 maja, dniem modlitwy za porwane w Nigerii dziewczynki. Poniżej zamieszczamy jego przesłanie.

Bracia i Siostry w Chrystusie, Drodzy Przyjaciele,

Jestem przekonany, że podzielacie moje wzburzenie trwającymi porwaniami dziewcząt w Nigerii przez islamistów z ugrupowania Buko Haram. Porwane dziewczęta sprzedawane są do niewoli i zmuszane do małżeństw. Ogłaszam więc najbliższą Niedzielę, 11 maja, w całej Europie Niedzielą modlitwy w tej intencji. Módlmy się za porwane dziewczęta, ich rodziny, za tych którzy (jak mamy nadzieję) przyjdą im z pomocą, jak i za ich porywaczy. Módlmy się o podjecie właściwych działań w tej sprawie.

Modlitwa: Boże, kiedy Twój Syn Jezus Chrystus przyszedł na świat w wielkiej słabości, aby być jednym z nas, zły król uśmiercał dzieci, powodując ból i cierpienie w Twoim sercu. Modlimy się, byś w Swym współczuciu i miłości wspomagał tych, których odpowiedzialnością jest bezpieczne sprowadzenie do domu i ratunek porwanych w Nigerii dziewcząt. Prosimy byś dotknął i poruszył porywaczy, by one wszystkie mogły wrócić bezpiecznie i cało do swych bliskich. Modlimy się za ich rodziny, które w rozpaczy oczekują powrotu swych córek i sióstr. O to wszystko prosimy w Imieniu Jezusa. Amen.

Zachęcajcie wszystkich do modlitwy!

Wasz w Chrystusie
+ Pierre Biskup Konwokacji Kościołów Episkopalnych w Europie
The Rt. Rev. Pierre W. Whalon
Bishop in charge The Convocation of Episcopal
Churches in Europe 23 avenue George V 75008 Paris, FranceNabożeństwa w kwietniu – Kraków i Wrocław

  • W sobotę 26 kwietnia o godz. 18 Polska Wspólnota Episkopalna zaprasza do udziału w nabożeństwie komunijnym z darów uprzednio poświęconych, które poprowadzi Dominik Chmielewski.Nabożeństwo odbędzie się w sali przy ul. św. Filipa 23.
  • W niedzielę 27 kwietnia o godz. 17:30 Polska Wspólnota Episkopalna zaprasza do udziału w nabożeństwie komunijnym z darów uprzednio poświęconych, które poprowadzi Dominik Chmielewski.Nabożeństwo odbędzie się w sali przy ul. Komandorskiej 53F. 

 

 

Przesłanie wielkopostne Prymas Katharine Jefferts Schori

You’ll find the English original here

Okres Wielkiego Postu, praktykowany przez chrześcijan od wielu wieków, wyraża w rzeczywistości to samo pragnienie: by w świecie było więcej światła, bez względu na to, czy żyjecie na półkuli północnej czy południowej.

[Angielskie] słowo „Lent” [Wielki Post / okres pasyjny] pochodzi od „wydłużać” i oznacza, że dni stają się coraz dłuższe. Wczesny Kościół rozpoczął praktykowanie okresuKatharine Jefferts Schori Installed As Presiding Bishop Of Episcopal Church przygotowań dla tych, którzy mieli zostać ochrzczeni na Wielkanoc, a wkrótce inni członkowie wspólnoty chrześcijańskiej dołączyli do nich w akcie solidarności.

Był to okres, w którym chrześcijanie i przyszli chrześcijanie uczyli się praktyk wiary – modlitwy, studiów, postu, dawania jałmużny i dzielenia się tym, co posiadali.

W rzeczywistości jednak, szczególnie na półkuli północnej, okresy, w których dni stawały się dłuższe, bywały często okresami głodu, gdy już zużyto zgromadzone na zimę zapasy żywności, a wiosna nie obdarzyła ich jeszcze nowym pokarmem. Działanie w solidarności z tymi, którzy głodują, stanowi część tego, co oznacza bycie chrześcijaninem. Pójść za Jezusem to poszukiwać uzdrowienia dla całego świata.

Wielki Post zaś jest czasem, gdy przestrzegamy tych praktyk jako aktów solidarności z poszkodowanymi, głodującymi, cierpiącymi choroby i pogardzanymi częściami tego świata.

Chciałabym zachęcić was w ten Wielki Post do postrzegania waszych praktyk wielkopostnych jako ćwiczeń z solidarności ze wszystkim, co istnieje – z innymi ludźmi i całością stworzenia. To w najbardziej fundamentalny sposób odzwierciedla przesłanie Jezusa. Dotyczy ono uzdrowienia i odnowienia tego rozbitego świata.

Kiedy więc wkraczacie w Wielki Post, zastanówcie się nad tym, jak żyć w solidarności z tymi, którzy głodują, są dotknięci nieszczęściem czy chorobą w taki czy inny sposób.

Życzę wam błogosławionego Wielkiego Postu w tym roku i oby przyniósł on na świat więcej światła.

Najprz. Katharine Jefferts Schori
Biskup Przewodnicząca i Prymas
Kościoła Episkopalnego

Presiding Bishop’s Lenten Reflection 2014 from The Episcopal Church on Vimeo.Marcowe nabożeństwa w Krakowie

Jeżeli chciałbyś/chciałabyś rozpocząć okres wielkopostnych przygotowań do obchodów śmierci i zmartwychwstania Pańskiego wraz z nami, Polska Wspólnota Episkopalna serdecznie zaprasza do udziału w nabożeństwach w soboty 8 i 15 marca o godz. 18 w Krakowie. Nabożeństwo komunijne z darów uprzednio poświęconych w dniu 8 marca poprowadzi i kazanie wygłosi Dominik Chmielewski. 15 marca spodziewamy się gościć wśród nas ks. Tony’go Litwinskiego z Wiesbaden, który poprowadzi liturgię eucharystyczną.

Obydwa nabożeństwa odbędą się w nowym miejscu, Punkcie Diakonijnym parafii ewangelickiej w Krakowie przy ul. Grodzkiej 62 (poniżej widok Google Street View na wejście). Jesteśmy wdzięczni krakowskim ewangelikom za to, że po raz kolejny udzielają nam gościny!


Wyświetl większą mapęDzień postu i modlitwy w intencji Ukrainy
Day of Prayer and Fasting for Ukraine

„A On im rzekł: >>Ten rodzaj dyjabłów inaczej wynijść nie może, tylko przez modlitwę i przez post<<.”
Mk 9:29 w przekładzie Biblii Gdańskiej

Polska Wspólnota Episkopalna jest głęboko poruszona wydarzeniami, które mają miejsce u naszych sąsiadów zza południowo-wschodniej granicy. Dlatego przyłączamy się do apelu Konferencji Episkopatu Polski Kościoła rzymskokatolickiego, do którego przyłączył się także Kościół Greckokatolicki w Polsce, o to, by piątek 28 lutego stał się dniem modlitwy i postu na rzecz zaprzestania rozlewu krwi na Ukrainie.

Jednocześnie, świadomi, że wsparcie modlitewne powinno zawsze iść w parze z konkretnymi działaniami, zachęcamy do podpisywania petycji Amnesty International do prezydenta Janukowycza o zaprzestanie stosowania przemocy oraz do wpłat na jedną z organizacji, która wspiera Ukraińców w tym trudnym czasie, np. akcji fundacji Edukacja dla Demokracji.

BANER_UKRAINA

„And he said unto them, This kind can come forth by nothing, but by prayer and fasting.”
Mark 9:29, KJV

The Polish Episcopal Network is deeply moved and saddened by events taking place in the country of our Ukrainian brothers and sisters. Therefore we join the appeal of the Conference of Polish Bishops of the Roman Catholic Church, joined also by the Ukrainian Byzantine Catholic Church in Poland, to make Friday the 28th a day for prayer and fasting for cessation of bloodshed in Ukraine.

At the same time, aware that prayer support should always come along with concrete actions, we encourage you to sign the petition of Amnesty International to President Janukovych to stop using violence (available only in Polish, alas) and to donate to organizations supporting Ukrainians in these difficult times, for example one of those listed here.Najbliższy weekend we Wspólnocie:
nabożeństwa we Wrocławiu, Krakowie, Lublinie

W najbliższy weekend, 14-16 lutego, odbędą się trzy episkopalne nabożeństwa Modlitwy Wieczornej z Komunią Świętą, z czego dwa zainaugurują nasza działalność w nowych miastach.

  • W piątek 14 lutego o godz. 19 odbędzie się w sali przy ul. Stanisława Leszczyńskiego 4/29 nabożeństwo we Wroclawiu.
  • W sobotę 15 lutego odbędzie się nabożeństwo w Krakowie przy ul. Św Filipa 23.
  • W niedzielę 16 lutego o godz. 17 odbędzie się nabożeństwo w Lublinie. Będzie ono miało miejsce w kościele mariawickim przy ul. Paganiniego 1.

Serdecznie zapraszamy wszystkich, aby wspólnie modlić się, rozważać Słowo Boże i świętować obecność Chrystusa w Sakramencie Ołtarza. Każdy jest mile widziany, a po każdym nabożeństwie będzie okazja do rozmowy i poznania się przy filiżance kawy czy herbaty.Polska Wspólnota Episkopalna
inauguruje działalność w Lublinie!

Zapraszamy wszystkich mieszkańców Lublina i okolic na nabożeństwo modlitwy wieczornej połączone z Komunią Świętą, które odbędzie się w niedzielę 16 lutego o godz. 17 w kościele mariawickim przy ul. Paganiniego 1. Nabożeństwo poprowadzi koordynator Polskiej Wspólnoty Episkopalnej, Jarosław Kubacki. Po nabożeństwie, jeśli chcecie, możemy spotkać się na rozmowę.


Wyświetl większą mapęModlitwa Wieczorna 1 lutego w Warszawie

Polska Wspólnota Episkopalna zaprasza na kolejną Modlitwę Wieczorną, która odbędzie się w najbliższą sobotę, 1 lutego, o godz. 19 w domu parafialnym Kościoła Ewangelicko-Reformowanego przy al. Solidarności 76a w Warszawie. Modlitwę poprowadzi i rozważanie wygłosi nasz warszawski koordynator, Daniel Skórski. Po modlitwie zapraszamy do rozmowy przy kawie czy herbacie i ciastkach.

Do zobaczenia!Rozmowa na Skype w niedzielę 2 lutego

W następną niedzielę spotykamy się jak zwykle o godz. 21:30 na konferencję na Skype – prosimy dzwonić na konto „episkopalianie”.

Tym razem przez pierwsze około pół godziny zajmiemy się sprawami ogólnymi – a więc przedstawimy raport o najnowszych wydarzeniach i postępie prac oraz postaramy się odpowiedzieć na wszystkie pytania. Potem porozmawiamy konkretnie o tłumaczeniu Modlitewnika Powszechnego oraz szkicu listu otwartego Wspólnoty ws. szeroko pojętych kwestii społecznych i etycznych, który przygotował Paweł.

Rozmowa będzie otwarta i, szczególnie na jej pierwszą część, zapraszamy serdecznie wszystkich zainteresowanych.