Przesłanie wielkopostne Prymas Katharine Jefferts Schori

You’ll find the English original here

Okres Wielkiego Postu, praktykowany przez chrześcijan od wielu wieków, wyraża w rzeczywistości to samo pragnienie: by w świecie było więcej światła, bez względu na to, czy żyjecie na półkuli północnej czy południowej.

[Angielskie] słowo „Lent” [Wielki Post / okres pasyjny] pochodzi od „wydłużać” i oznacza, że dni stają się coraz dłuższe. Wczesny Kościół rozpoczął praktykowanie okresuKatharine Jefferts Schori Installed As Presiding Bishop Of Episcopal Church przygotowań dla tych, którzy mieli zostać ochrzczeni na Wielkanoc, a wkrótce inni członkowie wspólnoty chrześcijańskiej dołączyli do nich w akcie solidarności.

Był to okres, w którym chrześcijanie i przyszli chrześcijanie uczyli się praktyk wiary – modlitwy, studiów, postu, dawania jałmużny i dzielenia się tym, co posiadali.

W rzeczywistości jednak, szczególnie na półkuli północnej, okresy, w których dni stawały się dłuższe, bywały często okresami głodu, gdy już zużyto zgromadzone na zimę zapasy żywności, a wiosna nie obdarzyła ich jeszcze nowym pokarmem. Działanie w solidarności z tymi, którzy głodują, stanowi część tego, co oznacza bycie chrześcijaninem. Pójść za Jezusem to poszukiwać uzdrowienia dla całego świata.

Wielki Post zaś jest czasem, gdy przestrzegamy tych praktyk jako aktów solidarności z poszkodowanymi, głodującymi, cierpiącymi choroby i pogardzanymi częściami tego świata.

Chciałabym zachęcić was w ten Wielki Post do postrzegania waszych praktyk wielkopostnych jako ćwiczeń z solidarności ze wszystkim, co istnieje – z innymi ludźmi i całością stworzenia. To w najbardziej fundamentalny sposób odzwierciedla przesłanie Jezusa. Dotyczy ono uzdrowienia i odnowienia tego rozbitego świata.

Kiedy więc wkraczacie w Wielki Post, zastanówcie się nad tym, jak żyć w solidarności z tymi, którzy głodują, są dotknięci nieszczęściem czy chorobą w taki czy inny sposób.

Życzę wam błogosławionego Wielkiego Postu w tym roku i oby przyniósł on na świat więcej światła.

Najprz. Katharine Jefferts Schori
Biskup Przewodnicząca i Prymas
Kościoła Episkopalnego

Presiding Bishop’s Lenten Reflection 2014 from The Episcopal Church on Vimeo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>