Sprostowanie

The post below is a clarification of the news published by Polish media that „bishops of the Anglican Church” are against blessing of same sex relationships. 

Do polskich środków masowego przekazu (na przykład portalu ekumenizm.pl) dotarła informacja, iż biskupi Kościoła Anglii wypowiedzieli się przeciwko publicznemu błogosławieniu par jednopłciowych. Niestety niektóre media (np. salon24.pl) popełniają przy tej okazji częsty błąd, pisząc, że jest to stanowisko „Kościoła anglikańskiego”. W związku z tym przypominamy, że KOŚCIÓŁ ANGLII jest tylko jednym z 38 autonomicznych Kościołów, które tworzą światową WSPÓLNOTĘ ANGLIKAŃSKĄ. Każdy z tych Kościołów określa we własny sposób i niezależnie od biskupów Kościoła Anglii swoje stanowisko w tej sprawie, jak również w innych sprawach, które nie mają znaczenia doktrynalnego. Decyzja Kościoła Anglii dotyczy więc tylko i wyłącznie anglikanów znajdujących się pod jego jurysdykcją, tzn. przede wszystkim tych, którzy zamieszkują na terenie Anglii (bo już np. nie w Walii, Szkocji czy Irlandii, gdzie istnieją odrębne Kościoły anglikańskie).

Kościół episkopalny, z którym czujemy się duchowo związani i pod którego egidą operujemy jako wspólnota, jest jednym z Kościołów Wspólnoty Anglikańskiej, a więc również do niego odnosi się przymiotnik „anglikański”. Episkopalianie od dawna należą do najbardziej otwartych na ludzi niezależnie od ich orientacji seksualnej i innych czynników wspólnot chrześcijańskich na świecie. Jak czytamy w jednej z deklaracji: „Kościół Episkopalny Europy jest otwartą wspólnotą, świadomą, że Bóg kocha wszystkich ludzi – bez wyjątku. Doceniamy różnorodność języków, kultur i narodowości. Czerpiemy radość z wychodzenia ku światu i stawania się jednością w Chrystusie”. Już w 1976 r. Konwencja Generalna (Synod) Kościoła uczyniła krok w kierunku akceptacji związków jednopłciowych – przyjęła bowiem rezolucję, stwierdzającą, że osoby homoseksualne są dziećmi Bożymi, mającymi pełne i takie samo jak inne osoby prawo do miłości, akceptacji, troski duszpasterskiej i opieki Kościoła. Na temat rozumienia tej rezolucji toczyło się wiele dyskusji, które trwały przez prawie trzydzieści lat. Wreszcie, 23 czerwca 2005 r., Kościół określił w sposób jednoznaczny swoje stanowisko w tej sprawie, publikując dokument „To Set Our Hope on Christ” („Aby złożyć naszą nadzieję w Chrystusie”). Czytamy w niej: „Wierzymy, że Bóg otworzył nasze oczy na swoje czyny, których dotychczas nie potrafiliśmy [właściwie] postrzegać (…) członkowie Kościoła episkopalnego odkryli świętość w związkach osób tej samej płci i zaczęli wspierać błogosławienie takich związków oraz wyświęcanie osób żyjących w nich”. Warto dodać, że już w 2003 r. wyświęcono na biskupa pierwszą osobę żyjącą w takim związku. Był nią Gene Robinson. Sześć lat później Konwencja Generalna podjęła decyzję o zezwoleniu na błogosławieństwo związków jednopłciowych i wezwała do podjęcia prac nad liturgią tych błogosławieństw. Prowizoryczną liturgię przyjęto na Konwencji Generalnej w 2012 r.

Osoby znające język angielski zachęcamy do przeczytania obszernego artykułu nt. teologii związków między osobami tej samej płci autorstwa Biskupa Pierre’a Whalona, zwierzchnika Konwokcji Kościołów Episkopalnych w Europie.

Jedna myśl nt. „Sprostowanie

  1. Szukałam właśnie takiej informacji…..Krótkiej i na temat.
    Cieszę się że jest takie zgeomadzenie chrześćjan które nie robi problemów tam gdzie ich nie ma.Wierzymy w Boga który jest nieskończony, miłosierny, niezmierzony itd – więc czemu Jemu narzucać „nasze” myślenie, ciasne horyzonty, brak wiedzy, niedostatek wiary i zaufania w Jego nieskończoną dobroć ? To tak jakby mówi swojemu Stwórcy „ja wiem lepiej Boże co miałeś na myśli…..”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>