Liturgiczny internet (audio, wideo)

The English version of this post is available here.

W ostatnim czasie rozpoczęliśmy nagrywanie przekładów codziennych modlitw z episkopalnego Modlitewnika Powszechnego (znajdziecie je tutaj). Docelowo chcielibyśmy nagrać również Modlitwę Poranną i Wieczorną, aczkolwiek zastanawiamy się jeszcze, co zrobić z częściami zmiennymi, których w Komplecie i Modlitwie Południowej praktycznie nie ma (jeżeli macie jakieś pomysły, podzielcie się z nami). Zanim jednak doprowadzimy ten projekt do końca, postanowiliśmy zebrać w jednym miejscu wszystkie te znane nam miejsca w internecie, gdzie można wysłuchać/obejrzeć modlitwy i nabożeństwa z szeroko pojętej tradycji anglikańskiej – oczywiście w języku angielskim.

BBC

  • Brytyjska rozgłośnia oferuje co niedzielę Sunday Worship. Są to najczęściej transmisje nabożeństw, nie tylko z kościołów anglikańskich. Audycja trwa 40 minut. Można jej słuchać na żywo o 9:10 czasu środkowoeuropejskiego, a potem przez cały tydzień aż do nadania następnego nabożeństwa.
  • Codziennie nadawane są krótkie Daily Services o godz. 10:45. Również ich można słuchać potem przez cały tydzień.
  • Najpopularniejszą audycją religijną w BBC jest Choral Evensong nadawany w środy o 16:30 i powtarzany w niedzielę 17. Więcej o tej specyficznej dla anglikanizmu formie liturgicznej pisaliśmy tutaj. Choral Evensong w BBC jest najdłużej, bo od 1926 r., nadawanym spoza studia programem radiowym na świecie.

Modlitwy codzienne

Ci, którzy chcą zapoznać się z rytmem anglikańskich modlitw codziennych mają w internecie wiele różnych możliwości.

  • Z Episcopal Church Garrett County w stanie Maryland nadawana jest codziennie Morning Prayer. Prowadzący ją ks. Chip Lee bardzo sumiennie umieszcza każdego dnia aktualne nagrania. Niestety nagrania zazwyczaj nie zawierają informacji o obchodzonych w danym dniu świętach i pamiątkach. Tutaj można wysłuchać Modlitwy Południowej. Niestety Modlitwa Wieczorna nie jest nagrywana. Przez pewien czas w sieci można było znaleźć również kompletę, ale obecnie się to nam nie udaje.
  • Z Nowej Zelandii nadaje Modlitwę Poranną i Wieczorną według miejscowego Modlitewnika ks. David Guthrie. Również ta strona jest bardzo sumiennie uzupełniana a w trwających około 15 minut nagraniach od czasu do czasu pojawia się również informacja o świętach i pamiątkach kościelnych.
  • Stosunkowo nowy w internecie jest London Internet Church. Na tej stronie można nie tylko wysłuchać, ale również obejrzeć, Modlitwę Poranną i Wieczorną nadawaną z kościoła św. Stephena Walbrooka. Trwające maksymalnie 10 minut nagrania realizowane są w bardzo profesjonalny sposób. Mniej profesjonalne jest to, że, niestety, zwłaszcza modlitwy poranne, wbrew zapowiedzi, nie są zawsze aktualizowane. Częstokroć w połowie modlitwy orientujemy się, że ten zestaw czytań i to rozważanie już słyszeliśmy wczoraj albo w ubiegłym tygodniu.
  • Dla tych, którzy wolą czytać aniżeli słuchać, mamy jeszcze trzy adresy. Tutaj znajdziecie modlitwy i czytania na każdy dzień w tradycji Koscioła Anglii, natomiast tu i tu według amerykańskiej BCP z 1979 r.

Niedzielna Eucharystia

Co niedziela można uczestniczyć za pośrednictwem internetu w życiu liturgicznym:

Z obydwu tych Kościołów nadawane są transmisje wideo. Pamiętajcie o różnicy czasu między Polską a Nowym Jorkiem i Waszyngtonem, która wynosi sześć godzin, co sprawia, że nabożeństwa można obejrzeć na żywo dopiero późnym popołudniem (są także dostępne nagrania archiwalne).

Nagrania wideo z nabożeństw udostępnia również Duke University Chapel. Uniwersytet Duke w Durham w stanie Północna Karolina jest związany z Kościołem Metodystycznym, jednakże w kaplicy pielęgnuje się anglikańskie tradycje liturgiczne. Niedawno miejscowy biskup episkopalny nazwał Duke University Chapel najbardziej anglikańskim kościołem na terenie swojej diecezji. Oprócz niedzielnych nabożeństw można tutaj obejrzeć transmisje z odprawianej tam rzymskokatolickiej mszy oraz z czwartkowych nieszporów chóralnych. Także tutaj pamiętajcie o różnicy czasu, która jest jeszcze większa niż w wypadku Waszyngtonu i Nowego Jorku.

Wysłuchać można nabożeństw z:

  • St. Thomas Fifth Avenue (nadawane są stąd nie tylko nabożeństwa niedzielne)
  • Grace Cathedral w San Francisco (w czwartek nadawane są evensongi a w niedzielę Eucharystia). Tutaj różnica czasu sprawia, że porannej eucharystii w Polsce możecie wysłuchać dopiero w godzinach wieczornych.

Grace Incarnate Ministries

Na koniec pozostawiliśmy świetną stronę internetową naszego przyjaciela z Teksasu, ks. dra Grega Neala. To prawdziwa skarbnica materiałów liturgicznych i homiletycznych. Znajdziecie tutaj jego kazania, rozprawy teologiczne, zapisy dzwiękowe i wideo nabożeństw, materiały fotograficzne. Naprawdę warto tu regularnie zaglądać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>