Modlitwa poranna i wieczorna

Historia, tradycja, liturgia, teologia, duchowość, etyka, struktury...

Modlitwa poranna i wieczorna

Postautor: wertyt » 27 kwie 2013, 11:46

Co robić gdy są czytania, wynajdywać teksty z pisma świętego czy pomijać??
wertyt

Re: Modlitwa poranna i wieczorna

Postautor: Administrator » 27 kwie 2013, 12:28

A dlaczego pomijac teksty? Na kazdy dzien tygoddnia lekcjonarz przewiduje odpowiednie czytania. Po angielsku mozna je znalezc na tej stronie http://www.lectionarypage.net/ Przez dluzszy czas udawalo nam sie zamieszczac na stronie polskie przeklady lekcjonarza na kazdy dzien, lacznie ze specjalnymi modlitwami z okazji swiat. Niestety, osoba, ktora to robila, kilka miesiecy temu musiala zrezygnowac z powodu nawalu innych obowiazkow. Postaramy sie jednak powrocic do tej praktyki, aby kazdy kto chce korzystac z polskiego przekladu BCP, mial pod reka rowniez odnosniki biblijne po polsku i polskie teksty kolekt.
Administrator
Administrator

Postautor: wertyt » 02 maja 2013, 17:42

Ze względu na dziure na 3 maj na stronie http://www.lectionarypage.net proponuje jutro:

Spoczynek w Bogu

1 Pieśń stopni.
Panie, moje serce się nie pyszni
i oczy moje nie są wyniosłe.
Nie gonię za tym, co wielkie,
albo co przerasta moje siły2.
2 Przeciwnie: wprowadziłem ład
i spokój do mojej duszy.
Jak niemowlę u swej matki,
jak niemowlę - tak we mnie jest moja dusza3.
3 Izraelu, złóż w Panu nadzieję
odtąd i aż na wieki!

księga rodzaju

22 Henoch po urodzeniu się Metuszelacha żył w przyjaźni z Bogiem trzysta lat i miał synów i córki. 23 Ogólna liczba lat życia Henocha: trzysta sześćdziesiąt pięć. 24 Żył więc Henoch w przyjaźni z Bogiem, a następnie znikł, bo zabrał go Bóg.

2 księga królewska

Podczas gdy oni szli i rozmawiali, oto [zjawił się] wóz ognisty wraz z rumakami ognistymi i rozdzielił obydwóch: a Eliasz wśród wichru wstąpił do niebios.

Ewangelia wg.św.Mateusza

2 Tymczasem Jan, skoro usłyszał w więzieniu o czynach Chrystusa, posłał swoich uczniów 3 z zapytaniem: «Czy Ty jesteś Tym, który ma przyjść, czy też innego mamy oczekiwać?» 4 Jezus im odpowiedział: «Idźcie i oznajmijcie Janowi to, co słyszycie i na co patrzycie: 5 niewidomi wzrok odzyskują, chromi chodzą, trędowaci doznają oczyszczenia, głusi słyszą, umarli zmartwychwstają, ubogim głosi się Ewangelię2. 6 A błogosławiony jest ten, kto we Mnie nie zwątpi».

7 Gdy oni odchodzili, Jezus zaczął mówić do tłumów o Janie: «Coście wyszli oglądać na pustyni? Trzcinę kołyszącą się na wietrze? 8 Ale coście wyszli zobaczyć? Człowieka w miękkie szaty ubranego? Oto w domach królewskich są ci, którzy miękkie szaty noszą4. 9 Po coście więc wyszli? Proroka zobaczyć? Tak, powiadam wam, nawet więcej niż proroka. 10 On jest tym, o którym napisano: Oto Ja posyłam mego wysłańca przed Tobą, aby Ci przygotował drogę5. 11 Zaprawdę, powiadam wam: Między narodzonymi z niewiast nie powstał większy od Jana Chrzciciela. Lecz najmniejszy w królestwie niebieskim większy jest niż on6. 12 A od czasu Jana Chrzciciela aż dotąd królestwo niebieskie doznaje gwałtu i ludzie gwałtowni zdobywają je7. 13 Wszyscy bowiem Prorocy i Prawo prorokowali aż do Jana. 14 A jeśli chcecie przyjąć, to on jest Eliaszem, który ma przyjść. 15 Kto ma uszy, niechaj słucha!

Kolekta

Święci henohu i eliaszu i maryjo wniebowzięci modlcie się za ludźmi aby stali się godnymi obietnic chrystusowych.Amen

Co wy na to?
wertyt

Postautor: Administrator » 02 maja 2013, 18:49

Mnie to w niczym nie przeszkadza, ale jutro nie ma zadnej 'dziury'. Po prostu podalem Ci niewlasciwego linka - mianowicie do lekcjonarza wylacznie na dni swiateczne, za co przepraszam. Tutaj znajdziesz czytania na jutro http://satucket.com/lectionary/1Easter5.htm#Friday|. Poza tym nie wiem. czy zwrociles uwage, ze w BCP nie ma wezwan do swietych o wstawiennictwo modlitewne. BCP zawiera modlitwy POWSZECHNE, tzn. takie, ktore moze odmawiac KAZDY ANGLIKANIN, bez wzgledu na to, jakie 'skrzydlo' anglikanizmu reprezentuje. Sa anglikanie, ktorzy nie zanosza prosb modlitewnych do swietych.
Administrator
Administrator

Postautor: wertyt » 02 maja 2013, 19:37

Co robić gdy następuje w czasie modlitwy "Tu można zaśpiewać hymn

Autoryzowane modlitwy przyczynne i dziękczynne"?????
wertyt

Postautor: Administrator » 02 maja 2013, 20:24

Dokladnie to, co jest napisane: mozesz (jesli chcesz) zaspiewac hymn/piesn. Jesli chodzi o autoryzowane modlitwy przyczynne i dziekczynne, to Modlitewnik zawiera kilka wersji takich modlitw - jedna z nich znajdziesz w tlumaczeniu liturgii ecuharystycznej. Oczywiscie mozesz tez odmowic wlasne modlitwy przyczynne i dziekczynne. Modlitwy autoryzowane maja Ci jedynie pomoc we wlasnym zyciu modlitewnym a nie zastapic je.
Administrator
Administrator

Postautor: wertyt » 03 maja 2013, 12:29

A czy można te modlitwy odprawić w jakiejś intencji??
wertyt

Postautor: Administrator » 03 maja 2013, 19:01

Oczywiscie - ja to tez czesto robie. Zreszta zauwaz jak wiele jest okolicznosciowych kolekt, w ktorych modlimy sie w roznych intencjach i w intencjach roznych ludzi. Kazdy z nas ma przeciez jakies intencje i moze to zrobic.
Administrator
Administrator

Postautor: wertyt » 07 maja 2013, 8:43

A co z występującymi chwała na wysokości Bogu i Ciebie Boga wysławiamy kiedy to śpiewać??
wertyt

Postautor: Administrator » 08 maja 2013, 9:18

Jezeli przy danym kantyku nie ma sugestii do jakiego okresu w roku koscielnym sie on nadaje, masz calkowita swobode co do tego, kiedy i czy go spiewac/recytowac. Zreszta nawet, gdy taka sugestia jest, jest to jedynie sugestia. Tradycyjnie tzw. 3 Kantyk Izajasza (majacy numer 11) i Kantyk Trzech Mlodziankow (nr 12) odmawia sie w czasie modlitwy porannej, Kantyk Marii (Magnificat) w modlitwie wieczornej (nieszpory), zas Kantyk Symeona (Nunc Dimittis) w czasie modlitwy na zakonczenie dnia/przed snem (kompleta).
Administrator
Administrator

Następna

Wróć do Anglikanizm/Kościół episkopalny